Vasaras izbraukuma seminārs

Jau vairāk nekā 20 gadus Latvijas Bērnu un Jauniešu diabēta biedrība organizē vasaras nometnes. Šogad biedrība rīkoja piecu dienu vasaras semināru “Izproti diabētu un uzņemies atbildību”, kas notika no 9. jūlija līdz 13. jūlijam un kurā piedalījās 14 ar diabētu slimi bērni kopā ar vienu no vecākiem. Kopējais dalībnieku skaits bija 28 cilvēki.

Semināra mērķis bija piecu dienu laikā sniegt vecākiem maksimāli daudz informācijas par diabētu, sociālās rehabilitācijas pakalpojumu attīstību, atbalstu ģimenēm, kuras aprūpē bērnu ar diabētu, uzaicinot uzstāties ar lekciju un prezentāciju dažādus nozares speciālistus:

 

1. Kā pirmā pie mums viesojās Simona Ameļkoviča, Medtronic firmas pārstāve, kas visiem bērniem, kuriem ir Medtronic pumpītis, bez maksas uzstādīja Medtronic sensoru, kas atvieglo ikdienas gaitas, raidot signālus par glikozes līmeni tieši uz pumpīti. Vecāki bija neizsakāmi priecīgi par šādu iespēju, jo tādējādi jāveic mazāks skaits dūrienu pirkstā, lai noskaidrotu glikozes līmeni asinīs, un sensors brīdina par augstiem un zemiem glikozes rādītājiem. Šī vecākiem bija lieliska iespēja pārliecināties par sensora efektivitāti. Semināra beigās visi atzina, ka, izmantojot bērniem sensoru, hipoglikēmijas nebija, jo par to tika laicīgi paziņots.

2. Ilze Veilande, diabēta apmācības māsiņa, bija kopā ar semināra dalībniekiem visas piecas dienas. Viņas vadībā gan vecākiem, gan bērniem bija iespēja uzzināt ko jaunu par diabētu un atkārtot jau esošās zināšanas. Vecāki atklāja, ka ir svarīgi ne tikai atkārtot un nostiprināt zināšanas par to, kā dzīvot ar diabētu, lai sasniegtu labākus veselības rādītājus, bet arī dalīties personīgajā pieredzē par dažādām situācijām.

3. Līga Balode, uztura speciāliste, stāstīja, kā mājas apstākļos pagatavot ekoloģisku un gardu maltīti, kā veikala plauktos izvēlēties produktus, pievēršot uzmanību dažādiem rādītājiem, kā arī atklāja, kādai informācijai uz produkta iepakojuma pievērst uzmanību, lai neiekristu mārketinga triku lamatās.
4. Kristīne Maže, ģimenes psihoterapeite, deva vecākiem iespēju izkratīt sirdis un atrast atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem. Ikvienam vecākam šī bija vērtīga pieredze, jo sniedza iespēju noskaidrot, kā atbildēt uz skarbajiem bērna jautājumiem par nāvi, kā tikt galā ar savām un bērna dusmām, kā rīkoties, lai dzīvot būtu vieglāk un nenomāktu bailes. Visi vecāki atzīst, ka šī emocionālā ziņā

bija viena no smagākajām lekcijām, bet tā bija ļoti vērtīga. Lekcijas beigās visi jutās atviegloti un sadzirdēti.

5. Mārīte Saulīte, Paula Stradiņa Universitātes podometrijas pasniedzēja, uzstājās ar prezentāciju par kāju kopšanu ar diabētu slimiem cilvēkiem. Gan bērniem, gan pieaugušajiem jābūt īpaši modriem un jācenšas laikus novērst iespējamās pēdu problēmas. Saulīte uzsvēra, ka kopt kājas ir jāiemāca jau bērnībā, lai, bērnam izaugot, vienkārša ikdienas pēdu apkope pasargātu no nopietnām veselības problēmām. Lektore atbildēja uz svarīgiem jautājumiem par bērnu apavu izvēli un pastāstīja, kā tos kopt, lai novērstu kāju svīšanu, sēnīšu slimības, kā arī atgādināja, cik bieži jāapmeklē kāju aprūpes speciālists. Ievērojot ikdienas pēdu aprūpi, iespējams izvairīties no nopietnām diabēta komplikācijām. Vecākiem šī prezentācija bija ļoti pamācoša un bagāta ar informāciju.

6. Uz semināru ieradās arī vairāku uzņēmumu pārstāvji – Žanete Goršanova (VivaChek), Ina Kondratenko (Accu Chek) un Dace Tumša (FreeStyle), lai prezentētu savas kompānijas glikometrus, norādot uz to plusiem gan lietošanas, gan finansējuma ziņā. Ikkatrs no uzņēmuma pārstāvjiem bija sarūpējis dāvanas vecākiem un bērniem.

Lai vecāki vēlāk varētu efektīvi izmantot no speciālistiem iegūto informāciju un dalīties ar to pieredzē ar citiem, bērnus šajā laikā iesaistīja dažādās aktivitātēs trīs nometnes audzinātāji. Programma bija ļoti piesātināta, un bērni bija neizsakāmi priecīgi kopā ar vecākiem piedaloties orientēšanās sacensībās, sporta spēlēs, talantu šovā un “Pop ielā”, kā arī dodoties ekskursijā uz Mini ZOO.
Vasaras semināra laikā dalībnieki paši demonstrēja, kā jāmaina katetri pumpītim un kā tiek uzstādīts FreeStyle Libres sensors. To bija vērtīgi redzēt pašiem bērniem, lai saprastu, ka tas nav sāpīgi, un vecākiem, kuri šobrīd lieto tikai insulīna pildspalvas.

Pēdējā dienā vecāki dalījās ar savām domām par vasaras semināru. Daudzi uzsvēra, ka šī ir tā vieta un laiks, kad bērns “atplaukst” un nejūtas citāds, jo pavada laiku kopā ar tādiem pašiem vienaudžiem. Savukārt vecāki varēja gūt jaunas zināšanas, pavadīt laiku ar bērnu un sniegt viņam nedalītu uzmanību, jo mājās ne vienmēr tas izdodas. Vecāki atzīst, ka ļoti vērtīgi rīkot šādas lekcijas un apaļā galda diskusijas, kuru laikā ir iespējams aprunāties ar līdzīgajiem, apmainīties ar informāciju un dalīties pieredzē par dzīvi ar diabētu. Tāpat semināra dalībnieki augstu novērtēja audzinātāju darbu, fizisko aktivitāšu dažādību un iespēju radoši izpausties, pateicās par ēdināšanas pakalpojumiem un iespēju veģetāriešu ģimenei baudīt speciāli viņiem gatavoto ēdienu. Daži vasaras semināru iztēlojās citādāku, tāpēc neiztika arī bez kritikas. Vecāki ierosināja, kā šāda veida vasaras semināru padarīt vēl labāku, ieviešot dažas izmaiņas dienas režīmā un programmā. Arī nometnes vadītāja Lelde Rozentāle rosināja vecākus, ņemot vērā grūtības ar finansējuma piesaisti, padomāt par iekšējiem resursiem, kurus varētu izmantot, organizējot nometni, lai tādējādi rastos iespējas rīkot vairākus šāda veida vasaras seminārus.

Kopumā semināra mērķis ir sasniegts. Bērnu glikozes līmeni atspoguļoja ļoti laba un stabila līkne, kas atkārtoti pierāda, ka bērniem ir vairāk fiziski jākustas. Vecāki saņēma jaunas zināšanas un atkārtoja esošās, dalījās pieredzē un apmainījās ar viedokļiem, nostiprināja saikni ar savu bērnu un labāk izprata diabētu, lai efektīvāk baudītu dzīvi turpmāk.
Latvijas Bērnu un Jauniešu diabēta biedrība pateicas visiem vecākiem par aktīvu iesaistīšanos un cer uz turpmāku sadarbību!

 

 

Landa Jaunzema

Bildes no vasaras semināra var apskatīt šeit: https://bernudiabets.lv/galerija-2/