16.jūnijā LBDJB pārstāvji viesojās pie lietuviešu endokrinologa Dr. Zelmas Krovas

16. jūnijā LBDJB pārstāvji viesojās pie lietuviešu endokrinoloģes Dr. Zelmas Krovas, kura lielāko daļu savas darba dzīves veltījusi bērniem ar 1. tipa cukura diabētu.

Daktere nesen atgriezās no Vācijas, kur dalījās savā pieredzē ar vācu kolēģiem, kuri tāpat kā viņa strādā ar bērniem, kas slimo ar 1. tipa diabētu. Dr. Krova ielūdza mūs paviesoties bērnu rehabilitācijas centrā, kas atrodas nelielā kūrortpilsētā Kačergine, Kauņas rajonā. Mums bija iespēja iepazīties ar Lietuvas māmiņām, kuru bērniem diagnosticēts 1. tipa diabēts. Māmiņas kopā ar bērniem piedalījās diabēta rehabilitācijas kursā.

Nedaudz par rehabilitācijas centru. Rehabilitācijas centrs ir dibināts vēl padomju laikā bērniem ar dažādām diagnozēm. Centrs ir atvērts visu gadu. Katra maiņa ilgst 18 dienas. Rehabilitācijas kursu, kā arī paša centra uzturēšanu, apmaksā valsts. Rehabilitācijas centrā var atrasties viens no vecākiem kopā ar bērnu, par to neko nemaksājot.

Vācijā Dr. Krova ir guvusi dažādas labas idejas, kuras laika gaitā iespējams realizēt gan Lietuvā, gan Latvijā. Kad bērnam tiek diagnosticēts 1. tipa diabēts, ar bērnu un viņa vecākiem strādā profesionāļu komanda – diabēta medicīnas māsa, fizioterapeits, rehabilitologs un psihologs. Šāds atbalsts un kvalitatīva apmācība ir ļoti, ļoti svarīga! Vācijā ir izstrādāta apmācības metodika un palīgmateriāli dažāda vecuma bērniem un vecākiem. Maziem bērniem apmācība notiek ar rotaļām un spēlēm, kas, protams, veicina bērna izpratni par viņa slimību.

Mums bija iespēja aprunāties ar māmiņām, kuras šajā laikā ar saviem bērniem atradās rehabilitācijas centrā. Turklāt viņas pastāstīja, kā aprēķina ogļhidrātus dažādos augļos vienlaikus, piemēram:

Ja bērns vienlaikus ēd banānus un vīnogas, tad kopējo produktu svaru dala ar pieci un iegūst ogļhidrātu daudzumu. Piemēram, banānu un vīnogu kopējais svars ir 300 g, to izdalām ar 5 un iegūstam 60 g ogļhidrātu.

Lietuvā viena MV = 15 ogļhidrāti. Tātad 300 g ir 4 MV.

Visu pārējo augļu daudzumu dala ar 10.

Piemēram: arbūzs, bumbieris, ābols kopā sver 300 g, dalām ar 10 un iegūstam 30 g ogļhidrātu, tas ir 2 MV.

Brauciens bija vērtīgs, mēs ieguvām jaunus draugus, jaunas zināšanas, ar kurām dalīsimies ar jums!

Ar laba vēlējumiem,

jūsu LBDJB