Pavasara seminārs pulcējis daudz interesentu

Occupy Wall Street supporters march call

Arī šogad kā ierasts Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrība gada aktivitātes uzsāka ar semināru par diabēta aprūpes aktualitātēm. Seminārs notika šī gada 12.martā, Rīgas skolēnu pils telpās. Šogad īpaši priecājāmies par kuplo apmeklētāju skaitu un lielo interesi. 

Tradicionāli seminārs iesākās ar medicīnas firmu prezentāciju – izstādi par tehnoloģiskajiem risinājumiem diabēta kontroles nodrošināšanai. Farmeko Medisense iepazīstināja ar FreeStyle glikometra dotajām iespējām fiksēt gan cukura līmeņa rādījumus, gan insulīna devas turklāt visu informāciju pēc tam ir iespējams lejuplādēt no glikometra datorā. Tāpat interesenti varēja uzzināt sīkāku informāciju par insulīna pumpīša DanaDiabecare IIS darbības principiem, izmaksām un iegādes iespējām. Roche firmas pārstāvji iepazīstināja ar tirgū esošajiem AccuCheck glikometriem Performa un Active sniegtajām priekšrocībām, kā arī Multiclix lanceti ar īpaši smalkām adatiņām un ērtu pārlādēšanas sistēmu. Tāpat Roche firma piedāvāja iepazīties ar Accu-Chek Spirit insulīna sūkni un tā iegādes iespējām. Firmas Norameda pārstāvji iepazīstināja ar One Touch glikometru un tā lietošanas priekšrocībām. Savukārt Medtronic pārtāvji iepazīstināja ar jaunāko tirgū pieejamo insulīna pumpīti MiniMed, kas ne tikai nodrošina nepārtrauktu insulīna ievadi, bet ar sensora palīdzību seko līdzi cukra līmeņa svārstībām organismā un nepieciešamības gadījumā pārtrauc insulīna padevi vai atbilstoši palielina devas.

Kad dalībnieki bija iepazinuši dažādo medicīnas ierīču klāstu un piedāvājumu sākās semināra informatīvā daļa, kurā Latvijas Bērnu un Jauniešu diabēta biedrības valdes priekšsēdētāja Ināra Pužule iepazīstināja ar biedrības veikumu 2015.gadā noorganizējot 3 vasaras nomentes bērniem, piedaloties Latvijas Diabēta federācijas rīkotajos semināros un informatīvajās dienās, kā arī pašiem oganizējot dažādus pasākumus. Tāpat biedrība turpinājusi pārrunas ar Veselības ministriju, skaidrojot diabēta pacientu vajadzības un rosinot pārskatīt finansējuma apjomu tieši bērnu diabēta aprūpes jomā, kas ietvertu insulīna pumpja terapijas iekļaušanu valsts kompensējamo medicīnas ierīču sarakstā, palielinot kompensācijas apjomu stripiem, kā arī atjaunojot diabēta apmācības sistēmu visā valstī. 2016.gadā plānots noorganizēt 2 vasaras nometnes diabēta bērniem, kā arī turpināt sarunas ar Veselības ministriju par diabēta aprūpes kvalitātes uzlabošanu, īpašu uzmanību vēršot uz diabēta savlaicīgu diagnostiku(ģimenes ārstu izglītošana, sabiedrības izglītošana par diabēta pazīmēm), insulīna pumpja terapijas finansēšanu no valsts budžeta, diabēta apmācības kabinetu atjaunošanu. Savukārt ar Labklājības ministriju plānots runāt par invaliditātes piešķiršanas ilgumu bērniem ar diabētu un viņu integrāciju sabiedrībā, bet ar Izglītības ministriju plānots runāt par izglītības iestāžu atbildību diabēta bērnu aprūpē tai laikā, kad bērns atrodas izglītības iestādē, īpašu uzmanību pievēršot bērnudārzu un skolu medmāsu un pedagogu izglītošanai.

Kā otrā semināra lektore uzstājās Ilze Sprudzāne, kas dalījās praktiskā pieredzē par glikometra FreeStyle Libre System lietošanu. Minēto glikometru var iegādāties tikai īpaši pasūtot ar Saules aptiekas starpniecību vai no tuvākajām kaimiņvalstīm. Glikometra galvenā priekšrocība ir iespēja nepārtraukti sekot līdzi cukura līmeņa svārstībām neizdarot neskaitāmus lancetes dūrienus asins iegūšanai. Minētā ierīce sastāv no 2 eiro monētas lieluma sensora, kuru piestiprina pie rokas augšdelma un glikomentra, kuru pietuvinot sensoram tiek nolasīti sensora ierakstītie dati par cukura līmeni asinīs. Jāsaka gan, ka ierīce ikdienas lietošanā ir visnotaļ dārga, jo valsts šī glikometra sensorus nekompensē. Tomēr, ja runa ir par maza bērna diabēta kontroli, tas var kļūt par vērtīgu palīgu, jo sensors strādā 2 nedēļas, kas nozīmē, ka tikai reizi 2 nedēļas nepieciešams veikt mazu dūrienu, lai sensoru uzliktu.

Pēcāk psiholoģe Zigrīda Lukša sniedza praktiskus padomus vecākiem par to kā labāk izprast savu bērnu un jautnieti, kā arī ar dažādu uzdevumu palīdzību uzskatāmi atainoja dažādas situācijas, ka vecākiem ļāva labāk apgūt jauno informāciju.

Semināra noslēgumā Atis Ščedlovs iepazīstināja ar Latvijas Dabēta federācijas projekta ietvaros izstrādāto Diabēta digitālo dienasgrāmatu, kas ir lielisks risinājums tiem, kas mīl izmanot modernās tehnoloģijas un labrāt informāciju uzkrāj digitālā veidā. Diabēta dienasgrāmatai var piekļūt caur federācijas mājas lapu: http://www.diabets.lv/ienakt/?redirectSession=/lv/kalkulators/