Latvijas Diabēta federācija Veselības ministram iesniedz priekšlikumus diabēta pacientu aprūpes uzlabošanai

3Šo sestdien, 14. novembrī, visā pasaulē atzīmēs Diabēta Dienu. Gatavojoties šim notikumam, Latvijas Diabēta federācija (LDF) šodien viesojās pie veselības ministra Gunta Belēviča. Vizītes laikā LDF ministram iesniedza vēstuli ar konkrētiem priekšlikumiem cukura diabēta pacientu aprūpes uzlabošanai.

Ļoti liela nozīme cukurslimības ārstēšanā ambulatorā aprūpē ir pacientu apmācībai, ko var realizēt ārsti endokrinologi, strādājot kopā ar sertificētām diabēta aprūpes māsām. Ir skaidri zināms, ka saņemot regulāru apmācību, uzlabojas pacientu veselība, samazinās akūtās un hroniskās diabēta komplikācijas, stacionēšanas biežums un medikamentu izmaksas, attiecīgi cilvēka dzīve kļūst pilnvērtīgāka. Latvijā valsts līdz šim pacientiem ar cukura diabētu ambulatorā aprūpē diabēta apmācību un diabēta aprūpes māsas pakalpojumu neapmaksā.

LDF kopā ar Latvijas endokrinologu asociāciju aicina Veselības ministriju dot iespēju pacientiem ar cukura diabētu ambulatorā aprūpē saņemt diabēta apmācību, un, atbilstoši ieguldījumam, apmaksāt arī diabēta aprūpes māsas pakalpojumus, tostarp arī universitāšu un reģionālajās slimnīcās izveidot diabēta aprūpes māsu slodzes. Šādas darbības ilgtermiņā ne tikai uzlabotu pacientu dzīves kvalitāti, bet arī samazinātu diabēta vēlīnās komplikācijas, kas veido galvenos ar cukura diabēta aprūpi saistītos izdevumus.

Tāpat biedrības aicina Veselības ministriju sniegt atbalstu tiem cukura diabēta slimniekiem, kuri kā insulīna terapijas tehnisko risinājumu izmanto insulīna pumpi. Pētījumi liecina, ka insulīna pumpis ir efektīvāks un tehniski ērtāks nekā injekcijas, kā arī tas attālina cukura diabēta vēlīnās komplikācijas, tādējādi samazinot paredzamos veselības aprūpes izdevumus nākotnē. LDF rosina Veselības ministriju uzsākt insulīna pumpja terapijai paredzēto rezervuāru un katetru kompensāciju, kā tas jau tiek īstenots citās Eiropas Savienības valstīs.

Līdzās vēstulei ar priekšlikumiem Veselības ministrs Guntis Belēvičs saņēma arī termosu ar īpašu zāļu tēju un kuponu, ar kuru iespējams Diabēta centrā bez maksas pārbaudīt cukura līmeni asinīs.

Bet šo sestdien, 14. novembrī, aicinām ikvienu interesentu uz Kalnciema Kvartāla tirdziņu Rīgā, kur LDF dalīs kuponus, ar kuriem ikviens interesents līdz šī gada beigām varēs Diabēta centrā (Riepnieku ielā 2, Rīgā) bez maksas pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Līdzās kuponiem varēs nobaudīt īpašu tēju, kā arī uzklausīt uztura speciālista konsultācijas par veselīgām brokastīm.

Papildu informācijai:
Līga Ivanova
LDF pārstāve
e: liga.ivanova@inbox.lv;
m: 2 64 64 686
http://www.diabets.lv