EASD Kongress

2019. gada 16.-20. septembrī Latvijas Diabēta Federācijas pārstāvji – federācijas prezidente Indra Štelmane, valdes locekle Kristīne Kauliņa un Bērnu un Jauniešu diabēta biedrības pārstāve Landa Jaunzema piedalījās EASD (European Association for the Study of Diabetes) konferencē Barselonā. European Association for the Study of Diabetes ir dibināta un aktīvi darbojas kopš 1965. gada. Asociācijas mērķis ir atbalstīt un veicināt zinātnisku darbību diabēta izpētes jomā. Minētā konference ir nozīmīgākais starptautiskais pasākums diabēta pētniecības un aprūpes jomā.

Svarīgi piebilst, ka EASD kongress vienkopus pulcē vairāk nekā 17’000 dalībnieku no 100 pasaules valstīm, kura laikā tika prezentēti gandrīz 1200 kopsavilkumu. Tik liels izpētes darbs visā pasaulē, lai uzlabotu diabēta aprūpi. Mums tā ir lieliska iespēja iepazīties ar diabēta pacientu organizāciju aktivitātēm no visas pasaules, iegūt jaunu pieredzi un starptautiskus kontaktus. Ir ārkārtīgi svarīgi un iedvesmojoši uzzināt, kā citās valstīs notiek diabēta pacientu aprūpe, izglītošana par veselīgu dzīvesveidu, kā tiek īstenota biedrību sadarbība ar valsts institūcijām, kā tiek ieviesti veselības veicināšanas finansēšanas modeļi.

Kongresa laikā norisinās arī izstāde, kurā ražotāji prezentē savas iekārtas un piederumus diabēta aprūpei. Abbott un Sanofi paziņoja par sadarbību, lai integrētu glikozes noteikšanas un insulīna ievadīšanas tehnoloģijas, lai vēl vairāk vienkāršotu to, kā diabēta pacienti pārvalda savu diabētu. Abi uzņēmumi sadarbosies, lai izstrādātu rīkus, kas apvieno FreeStyle Libre tehnoloģiju ar Sanofi insulīna dozēšanas informāciju nākotnes viedajām pildspalvām, insulīna titrēšanas lietotnēm un mākoņa programmatūru.

Medtronic un Novo Nordisk paziņoja par līdzīgu vienošanos, lai izstrādātu risinājumus, lai integrētu nākotnes Novo Nordisk viedo insulīna pildspalvu insulīna dozēšanas datus nepārtrauktas glikozes uzraudzības (CGM) ierīcēs no Medtronic, piemēram, Guardian ™ Connect sistēmā.

Kā īsti darbosies šī gudrā pildspalva? Sadarbojoties ar dažādu sensoru ražotājiem, insulīna pildspalva varēs raidīt informāciju uz telefona par to, kurā laikā un cik ir ievadītas insulīna devas. Šī informācija tiks ielādēta sensora aplikācijā un aplikācijā varēs redzēt ne tikai glikozes līmeņa līkni, bet arī ievadītās insulīna devas, kas vizuāli ļaus saskatīt un pamanīt kļūdas vai izmaiņas, kas nepieciešamas diabēta kompensēšanā.

Patīkami pārsteigti par aktualizētu dabas piesārņojuma jautājumu. Ik gadu miljoniem vienreizējo insulīna pildspalvas tiek izmestas, radot vēl lielāku plastmasas slogu mūsu planētai. Tad nu, Sanofi, ir sapratuši, ka personai ar diabētu, kura lieto vismaz 20 devas dienā, būtu piemērotāka pildspalva, kurā ir 500 insulīna vienību. Attiecīgi gandrīz uz pusi lielāka, bet draudzīgāka zemei.

Apmeklējām PIC adatu ražotāju stendu, lai pārrunātu sadarbību par adatiņu ieviešanu Latvijā. Pavisam drīz solās būt vismaz 4mm/33G PIC adatas Latvijā, bet mazākās 3,5mm/34G īsti vēl nav gatavi izplatīt, jo apzinās, ka liela daļa cilvēku izmanto vienreizējās adatas vairākkārt, kas ir bīstami, jo 3,5mm adata ir patiešām ļoti plāna. Taču sadarbība ar PIC pārstāvjiem ir izveidota ļoti laba un mēs turpināsim strādāt, lai mums pašiem būtu iespēja izvēlēties, kuras adatas lietot.

Tā pat apmeklējām Free Style Libres stendu, kur varējām apskatīt Libre 2. Diemžēl ražotāji pārstāvi varēja pastāstīt tikai par jauno izgudrojumu un tā priekšrocībām, taču nespēja atbildēt ne par to, kāpēc daudzās valstīs joprojām nav pieejama pirmā Libre, kad plānots Libre 2 izplatība arī citās valstīs vai kāpēc Libres aplikācija nav brīvi pieejama un ir piesaistīta pie reģiona un citiem viņiem nepatīkamajiem jautājumiem, kas uztrauc ne tikai mūs.

Un kā vēl vienu jauninājumu, no Medtronic puses, ir jauns sensors, ko varēs lietot tikai insulīna pildspalvas lietotāji bez nepieciešamības kalibrēt. Atšķirībā no esošā sensora, kas sadarbojas ar insulīna sūkni un attēlo informāciju tikai sūkņa displejā, jaunais sensors šo informāciju attēlos jaunizstrādātā Medtronic aplikācija, ko varēs lejuplādēt telefonā, un kas darbosies arī kā diabēta dienasgrāmata. Diemžēl šāda aplikācija nebūs savienojama ar insulīna sūkņa un tā sensora lietošanu, bet Medtronic pārstāvji minēja, ka strādā arī pie šī jautājuma risināšanas.

Kongresa laikā apmeklējām vairākas konferences un kā vienu no visinteresantākajām varētu minēt tieši Sonofi organizēto 3 stundu konferenci, kura bija veltīta hipoglikēmijas tēmai – par bailēm no hipoglikēmijas, cik daudz bailes no hipoglikēmijas var ietekmēr pašu diabēta kompensāciju. Noskaidrojām par izdevumiem, kas saistīts ar pacientu hospitalizāciju hipoglikēmijas dēļ, bet ko īsti valstīs nefiksē kā diabēta aprūpes izmaksas, bet ko mēs noteikti varam minēt mūsu sarunās ar valdību. Vēl viena no svarīgākām tēmām – tehnoloģijas, kuras attīstās, bet ne vienmēr ārsti vai pacienti spēj tās izmantot pilnvērtīgi trūkstošo zināšanu dēļ. Kā padarīt tehnoloģijas pieejamas valstīs, kur šobrīd tās nav? Ar kādām barjerām, ieviest tehnoloģijas pacientu dzīvē, saskarās diabēta biedrības, ārsti un pacienti? Uz šiem un citiem jautājumiem meklējām atbildes kopā ar IDF (The International Diabetes Federation – Starptautiskā Diabēta Federācija) un citiem valsts pārstāvjiem.

Daudzas prezentācijas ar dažādiem atklājumiem un secinājumiem par 1. un 2. tipa diabēta aprūpi, kuras bija pieejamas ikvienam kongresa apmeklētājam – tā ir vēl viena šī kongresa priekšrocība – liela apjoma informācija vienuviet.

Jāpiemin, ka tieši tiekoties ar citiem valsts pārstāvjiem, saproti kādu atbalstu no valsts mēs saņemam šobrīd. Joprojām ir valstis, kurās insulīns netiek kompensēts vispār, ir valstis, kur tas tiek kompensēts atkarībā no sasniegtā rezultāta, precīzāk, no HbA1c%. Uzklausām par citu valsts sasniegumiem, kas var noderēt mums pašiem un, protams, dalāmies ar savējiem. Informācijas apmaiņā nonākam pie dažādiem secinājumiem, kas veido mūsu biedrību nākotnes mērķus.

Katrs nākam no lielas vai mazas valsts, bet mūs visus vieno kopīgs mērķis. Tieši šāda veida tikšanās spēj „iekustināt” ledu vai vismaz sniegt cerību, ka izmaiņas būs gan tur, kur tās gaida ikdienu, gan tur, kur tas ir nepieciešams mazāk, bet ikviens pārstāvis, speciālists un ražotājs zin, ka ikvienai personai ar diabētu ir tiesības uz kvalitatīvu aprūpi!