Vasaras nometne pusaudžiem/jauniešiem 2018

Ir pagājuši 25 gadi kopš pirmās vasaras atpūtas nometnes 1993. gada jūlijā atpūtas bāzē “Cīrulīši”, Cēsu rajonā.   Apmācības un atveseļošanās nometņu galvenais uzdevums bija un ir sniegt vecākiem ar bērniem, jauniešiem papildu prasmes un zināšanas, kā sadzīvot ar diabētu, kā reaģēt uz apstākļu, dzīvesveida, ēdienkartes maiņu, kā pusaudžiem/jauniešiem kļūt patstāvīgiem. Pa šiem gadiem uzkrātā pieredze ir apliecinājusi, ka šādas vasaras nometnes ir ļoti nepieciešamas, un tās ir ļoti nepieciešamas un pieprasītas.

Šajā gadā vasaras atpūtas un atveseļošanās nometne ar devīzi “Diabēta skola – BŪT KOPĀ” bērniem vecumā no 13 līdz 17 gadiem notika no 28. jūlija līdz 5. augustam Jelgavas bērnu un jauniešu centra “Junda” nometņu vietā “Lediņi”.

Vasaras nometnē “Diabēta skola – BŪT KOPĀ” šogad piedalījās 20 pusaudži/jaunieši, kuri slimo ar 1. tipa cukura diabētu un pieci darbinieki, no kuriem trīs arī ir slimi ar cukura diabētu. Nometnes laikā jauniešiem tika organizētas apmācības dažādās jomās, kas saistītas gan ar diabētu, gan ar ikdienas dzīvi. Šogad nometnes programma bija īpaši pārdomāta un bagāta ar ļoti daudzām aktivitātēm.

Nodarbības laikā ar audzinātāju Mārtiņu jauniešiem tika stiprinātas komandas darba iemaņas. Viņiem bija jāsadarbojas un jāatrod pieeja ikvienam nometnes dalībniekam. Mūsdienu sabiedrībā ir svarīgi strādāt ne tikai individuāli, bet arī prast sastrādāties ar ikvienu. Šī pieredze jauniešiem noderēs turpmāk esot daudzās ikdienas situācijās.vai darba attiecībās, kā arī Nodarbības beigās nometnes dalībnieki bija ieguvuši prasmi sastrādāties un visi veiksmīgi izpildīja dotos uzdevumus.

Glikometru prezentācijas, glikometrs ir viena no viss svarīgākajām palīgierīcēm, lai ātri un precīzi konstatētu cukura svārstības asinīs.

Prezentācija jauniešiem deva iespēju salīdzināt dažāda veida un firmu glikometrus, izmēģināt to darbību un izvēlēties sev tīkamāko un ērtāk lietojamo. Ja pirms dažiem gadiem jaunieši izvēlējās glikometru, kurš visprecīzāk nosaka cukura līmeni asinīs, tad tagad, kad visi glikometri uzrāda gandrīz vienādu rezultātu, jaunieši izvēlas parocīgāku, ar papildu funkcijām un vizuāli pievilcīgāko glikometru.

Uztura speciālista nodarbībā jaunieši mācījās noteikt ogļhidrātiem bagātus produktus, izvērtēja cukura daudzumu dažādos pārtikas produktos un atklāja, ka dažos  no tiem ir lielāks cukura daudzums, nekā viņi bija domājuši. Speciālists uzsvēra un pamatoja našķu kaitīgumu ne tikai cilvēkiem ar cukura diabētu, bet arī to kaitīgumu vispārējai veselībai. Neveselīgo našķu vietā tika piedāvātas dažādas alternatīvas, kas nav kaitīgas veselībai.

SIA “BITE Latvija” pārstāvji piedāvāja tehnoloģiju testēšanas un robotikas radošās darbnīcas, kuras jauniešiem ļoti patika. Nodarbību laiks palidoja nemanot. Pusaudži/Jaunieši izsaka lielu, lielu paldies atraktīvajiem pedagogiem. Šāda tehnoloģiskā nodarbība jauniešiem bija atslodze no domām par cukura diabētu, kā arī viņi ieguva jaunas prasmes un zināšanas par jaunākajām ierīcēm un to lietošanu. Mūsdienās ikvienam ir jāseko līdzi notiekošajam un tehnoloģiju attīstībai. Ne velti 21. gadsimtu dēvē par tehnoloģiju laikmetu un jaunieši ar savu darbošanos to spilgti pierādīja.

Podometrijas speciālisti – kāju aprūpes speciālisti savā nodarbībā akcentēja veselu pēdu  nozīmi – it sevišķi cilvēkiem, kuri slimo ar cukura diabētu. Viena no smagākajām cukura diabēta komplikācijām ir saistīta tieši ar pēdām. Jaunieši ieguva zināšanas un prasmes, kā pēdas pareizi kopt un izvingrināt, saprata veselu pēdu nozīmi, guva atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.

Nodarbībā par zobiem jaunieši uzzināja par dažādām zobu slimībām un veidiem, kā ar tām cīnīties. Tika izskaidrota arī zobu veselības saikne ar cukura diabētu. Šāda veida nodarbība pusaudžiem/jauniešiem bija pirmoreiz  un no visiem dalībniekiem par zobu veselību iepriekš zināja tikai trīs jaunieši. Varam secināt, ka nodarbība ir bijusi pat ļoti nepieciešama un lietderīga. Katrs jaunietis saņēma dāvanu – specializētas fluoru un xylitolu saturošas košļājamās gumijas zobu tīrībai.

Nometnes darbinieku atbalsts jauniešiem šā gada nometnē bija ļoti aktuāls un nepieciešams. Audzinātājs un radošo nodarbību vadītāja arī slimo ar cukura diabētu jau vairāk  kā 15 gadus. Viņi dalījās ar savu personīgo pieredzi, stāstīja, kā sadzīvo ar cukura diabētu, kā tas ir ietekmējis dažādas dzīves situācijas. Šādas diskusijas ir ļoti nepieciešamas, jo ne vienmēr jaunieši ieklausās ārstu un medicīnas darbinieku teiktajā. Savukārt labprāt uzklausa jauniešus, kuri ir līdzīgā situācijā.

Nometnes vadītāja Lelde pildīja arī nometnes psihologa funkciju, kas jauniešiem bija ļoti aktuāli. Bieži vien ir nepieciešams tikai kāds, kurš prot uzklausīt un novirzīt domas citā virzienā. Psiholoģiska rakstura problēmas rada lielu spriedzi. Jaunieši labprāt izmantoja iespēju individuāli aprunāties ar nometnes vadītāju.

Audzinātāju aktivitātes jaunieši novērtēja visaugstāk. Audzinātāji bija  ļoti  pacentušies, lai nometnē pavadītais laiks būtu neaizmirstams un lietderīgi pavadīts. Tika spēlētas dažādas spēles, gan aktīvas, gan pasīvas, ar ūdens baloniem, bumbām, riņķiem utt. Nometnes laikā tika izspēlētas gan 90-to gadu bērnu pagalma spēles, gan mūsdienīgas spēles. Bija dziesmu un deju vakars, kurā komandas sacentās savā starpā, orientēšanās spēle, teātra vakars, kurā katrai komandai tika dots uzdevums – pēc izlozes principa izvilkt divas latviešu dziesmas, savīt tās kopā vienā stāstā un izveidot izrādi. Jaunieši bija ļoti centušies un parādīja teicamu aktiermākslas prasmi.  Pusaudži/jauniešiem patika visas audzinātāju veidotās aktivitātes.

Nometnes dalībniekiem tās bija ļoti patīkami un lietderīgi pavadītas astoņas dienas. Lielai daļai ļoti krasi pieauga zināšanas par cukura diabētu, jaunieši ieguva papildu prasmes un saņēma ieteikumus sadzīvei ar cukura diabētu. Taču pats galvenais nometnes laikā  – visi guva viņiem tik ļoti nepieciešamo atbalstu, lai stabilizētu vispārējo psihoemocionālo stāvokli. Jaunieši, bērni un viņu vecāki ar nepacietību gaida šīs nometnes, lai  satiktu gan vecos draugus, gan iegūtu jaunus, jo nekur ikdienā tik daudz tādus pašus vienaudžus vienuviet satikt nevar. Nometne ir vieta, kur viņi var būt paši, vieta, kur var nesatraukties, ka kāds rādīs ar pirkstu, kamēr injicē  insulīnu vai mēra cukura līmeni asinīs, vieta, kur atpūsties no ikdienas steigas. Arī ģimenei šis laiks bija kā mazās brīvdienas, jo astoņu dienu laikā nebija jāvelta pastiprināta uzmanība pusaudžiem/jauniešiem.. Ieguvums no nometnes ir ne tikai 20 jauniešiem, bet arī viņu ģimenēm.

Pateicību jaunieši sūta arī Cūkmenam par patiesi atraktīvu un patīkamu nodarbību. Ļoti patika visas piedāvātās spēles un aktivitātes.

 

            Par pusaudžu/jauniešu apmācību

Nometnes mediķe bija sertificēta diabēta apmācības māsa Kristīne, kura iepriekš strādājusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.kā arī praktizējusies iepriekšējo gadu nometnēs, kā diabēta apmācības māsa. Pusaudži/jaunieši labprāt izmantoja iespēju individuāli konsultēties par cukura diabēta un citiem jautājumiem.

            Nometnes mediķe Kristīne

Kā jebkuras hroniskas slimības gadījumā, arī diabēta pacientiem ir svarīgi iemācīties pašiem rūpēties par savu veselību, lai novērstu problēmas, kuras vēlāk var attīstīties kā dažādas diabēta komplikācijas. Vasaras nometnē tika  pārrunātas un aplūkoja šādas tēmas:

  1. Maizes vienības izpratnes jēdziens. Lai glikozes līmeni noturētu normas robežās un nepieļautu krasas tā svārstības, diabēta pacientiem ir jāmāk sabalansēt uzņemto maizes vienību un insulīna daudzumu. Pusaudži/jaunieši mācījās aprēķināt ogļhidrātu daudzumu ikdienas uzturā, pieskaņot insulīna devas ikdienas ritmam, noteikt maizes vienības nestandarta situācijās, piemēram, jubileju, ballīšu, sporta aktivitāšu laikā. Tika aplūkoti jautājumi par uztura izvēli, arī šķidruma uzņemšanas vitālo nepieciešamību slimības laikā un insulīna devu korekciju. Pusaudži/jaunieši tika mudināti pašiem, nevis vecākiem, pētīt pārtikas produktu etiķetes, lai noteiktu, cik attiecīgais produkts satur maizes vienības un vai tas ir veselīgs (vai produkts satur mākslīgās pārtikas piedevas, kāds ir pievienotā sāls un cukura daudzums utt.).
  2. Insulīna injekcijas tehnika. Injekcijas tehnika ir tikpat nozīmīga labas diabēta kompensācijas sasniegšanā, cik jaunāko insulīna preparātu lietošana. Jauniešiem tika atgādināts, ka dažādas, it kā maznozīmīgas insulīna injekcijas tehnikas nianses var radīt nozīmīgas glikēmijas svārstības.

Uzmanība tika pievērsta tādiem jautājumiem, kā:

  • sagatavošanās injekcijai (personīgā higiēna),
  • injekcijas adatas izvēle. Tika atgādināts, ka adata jālieto tikai vienu reizi un tā ir jānoņem tūlīt pēc injekcijas, izņemot gadījumus, kad liela deva tiek sadalīta uz pusēm. Atkārtoti lietojot vienu un to pašu adatu, injekcija ir sāpīgāka. Uz adatas uzklātais silikons injekcijas laikā pilnībā noārdās un adatas gals deformējas, zaudējot savu sākotnējo formu. Deformētas adatas veicina lipodistrofiju attīstību. Kā varēja novērot, daudziem pusaudžiem/jauniešiem lipohipertrofiju attīstību injekciju vietās (vēdera priekšējā siena, augšstilbu virsmas) ir ļoti aktuāla un izplatīta parādība,
  • injekciju vietas izvēle un rotācija. Insulīnu jāievada zemādas slānī. Injekcija muskulī rada ātrāku insulīna absorbciju un var izraisīt nopietnu hipoglikēmiju īsā laikā pēc injekcijas vai hiperglikēmiju vēlāk, kad insulīna darbība ir priekšlaicīgi beigusies. Lai novērstu ādas bojājumus un       samazinātu lipohipertrofiju un lipodistrofiju risku, regulāri jāveic injekcijas vietu rotācija, atstājot vismaz 2–3 pirkstu platuma atstarpi starp iepriekšējo un nākamo injekcijas vietu,
  • injekcijas tehnikas izvēle, ņemot vērā injekcijas vietu un adatas garumu.

3.  Hipoglikēmija. Kā pasargāt sevi no biežām hipoglikēmijām? Kā hipoglikēmija ietekmē pusaudža veselību? Nodarbībā  tika aplūkoti vieglu un smagu hipoglikēmiju simptomi, sākot no vājuma sajūtas un apjukuma, līdz pat krapjiem un ģībšanai. Kas visbiežāk pusaudzim/jaunietiem izsauc hipoglikēmiju, un kā tas ietekmē pusaudža attīstību? Situācijas, kad ir jāizmanto glikagons. Kā pareizi to sagatavot un ievadīt?

4.  Diabēts un fiziskās aktivitātes. Lekcijā tika aplūkoti dažādi fizisko slodžu veidi (aerobā, anaerobā, jauktā) un to ietekme uz glikozes līmeņa svārstībām asinīs. Nometnes dalībniekiem tika sniegti vērtīgi ieteikumi un padomi, kurās situācijās 1. tipa cukura diabēta pacientiem ir/nav ieteicams nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, kā arī faktori, kuri ir jāņem vērā – glikozes līmenis pirms nodarbībām, ketonvielu daudzums, hipoglikēmijas attīstības risks pēc nodarbībām.

Vecāku un jauniešu vārdā paldies Latvijas Bērnu fondam par iespēju pusaudžiem /jauniešiem par atbalstu BŪT KOPĀ.

Nometnes vadītāja Lelde Rozentāle

Nometnes mediķe Kristīne Kauliņa

LBJDB valdes priekšsēdētāja Ināra Pužule

1

2

3

4

5

6

7