17. novembris informācijas diena par diabētu Kalnciema tirdziņā

Pasaules diabēta dienas ietvarā biedrība rīkoja informācijas dienu “Atpazīsti diabētu – izglāb dzīvību!” Kalnciemā tirdziņā ar mērķi informēt sabiedrību par diabētu un diabēta aktualitāti Latvijā.

Ar katru gadu diabēts aizvien vairākās ienāk ģimenēs, kuras par diabētu nezin vispār neko. Viņi nespēja atpazīt diabēta simptomus jau laikus, tādēļ daudzi bērni nonāk kritiskā stāvoklī slimnīcā, kur par dzīvību cīnās ārsti. Daudziem joprojām ir šoks, ka 1. tipa diabēts ir neārstējama slimība, ka ir vairāki diabēta tipi un to cik grūti kontrolēt diabētu. Šī sabiedrības neziņa, noved arī pie lielāka 2. tipa cukura diabēta pacientu skaita.

Latvijā pārāk novēloti tiek bērniem diagnosticēts 1.tipa cukura diabēts, kas saistīts ar informācijas trūkumu vecākiem un sabiedrībai kopumā un 88,4% no bērniem, kuriem diagnosticēta slimība, nonāk Bērnu slimnīcā jau smagā stāvoklī jeb diabētiskā ketoacidozē.

LBJDB, ar Latvijas Diabēta federācijas atbalstu, organizēja publisku pasākumu, kur mērķauditorija bija ģimenes ar bērniem, lai samazinātu risku kādam novēloti ierasties slimnīcā, lai informētu, ka ikviens, kas zinās par diabētu var pasargāt kādu no pašas slimības – aicinot dzīvot veselīgu dzīvesveidu (2. tipa gadījumā) un kādu pat izglābt no nāves.

Vietu diabēta informācijas dienai nolēmām izmantot draudzīgu ģimenēm vidi – Kalnciema tirgu, kas pazīstams ar kvalitāti – Latvijā ražotu un bioloģiski audzētu pārtiku un oriģināliem amatnieku un dizaineru darinājumiem, kādus neatrast veikalu plauktos. Tāpēc šī piemērota vieta, kur uzrunāt par veselīgu dzīvesveidu, to ka mūsdienās ir dabiski cukura aizvietotāji, ko var lietot nepaaugstinot cukura līmeni un aktualizēt jautājumu – Ko tu zini par diabētu?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, izmantojot lielu skaitu tirgus apmeklētāju, pasākuma laikā veicām aptauju, lai noskaidrotu sabiedrības saskarsmi ar cukura diabētu.

Neskatoties uz to, ka tikai 17% respondenti nepazīst nevienu ar cukura diabētu, tomēr pārējai daļai, kas sastāda 83% ir rados, draugos vai pazīstamo aprindās cilvēks ar diabētu, taču aptuveni puse no viņiem vērtē savas zināšanas par cukura diabētu virspusēji un 12% aptaujāto atzīst, ka nezin kas ir cukura diabēts.

 

 

 

 

 

LBJDB uzskata, ka sabiedrību nepieciešams:

  • informēt par to, ka nepastāv tikai 2.tipa diabēts, ka ir arī 1.tips un ar to saslimst bērni jau zīdaiņu vecumā, kā to pārbaudīt un atpazīt pirmos simptomus, samazinot kritiskos gadījumus un laicīgi nonākt slimnīcā – daudziem pasākuma apmeklētājiem bija izbrīns par to, cik nopietna slimība ir cukura diabēts un to, ka ar to slimo arī jaundzimušie. Aicinājām ikvienu regulāri pārbaudīt gan savu, gan savu bērnu cukura līmeni, jo daudzi atzina, ka nepārbauda to vispār;
  • izstāstīt kā sniegt pirmo palīdzību diabēta slimniekam hipoglikēmijas gadījumā – nezināšana ir lielākais drauds. Izveidojām Hipoglikēmijas galdiņu, uz kura novietojām pirmās nepieciešamības produktus, ko var dot hipoglikēmijas laikā. Neskatoties uz to, ka pasākuma laikā bija degustācija, tomēr visus šis atsevišķais galds mulsināja, jo nebija izpratnes par to. Mums bija lieliska iespēja izstāstīt, ka cukura līmenis var sasniegt zemu, veselībai bīstamu, līmeni, kuras laikā var palīdzēt ikviens, ja ir zināšanas kā;
  • uzrunāt, lai paaugstinātu sapratni par diabētu kopumā, lai bērniem ar diabētu būtu vieglāk integrēties sabiedrībā un nejusties „savādākiem” – aicinājām radošā darbnīcā bērnus izveidot atstarotāju un uzrunājām ikvienu atbalstīt biedrības mērķus ziedojot;
  • parādīt kā ar diabētu sadzīvo citi un ka mūsdienās ir ļoti daudz palīgierīces, produkti, kas atvieglo rūpes par diabētu – neskatoties uz nopietno slimību, tieši lielākais iespaids bija par pašiem pasākuma dalībniekiem, kas neskatoties uz ikdienas gaitām, spēj iedvesmot un stāsta citiem par dzīvē svarīgām lietām;
  • uzsvērt, ka visam pamatā ir veselīgs dzīvesveids – degustācijas laikā vēlējāmies parādīt, ka mūsdienās ir pieejami produkti, kas ģimenēm, kurās ir bērns ar diabētu var atvieglot ikdienu. Ikviens varēja nogaršot pagatavoto Mandeļmaizi, Maizi ar čia sēklām, Pilngraudu maizi, Kokosriekstu pankūkas ar kanēli, Mandeļpankūkas, proteīna bumbiņas un veselīgas uzkodas.
    Ikviens bija patīkami pārsteigts par patiesi zemo ogļhidrātu sastāvu ikvienā produktā un to cik to ir vienkārši pagatavot. Bet lielākā apmeklētāju atziņa, ka šāda veida produkcija ir ieteicama visiem, kas vēlas piekopt veselīgu un sabalansētu uzturu. Neskatoties uz veselīgā uztura popularizēšanu visā pasaulē, Latvijā diemžēl šādus produktus iegādāties ir pagrūti;
  • atbalstīt, tos kam tas ir nepieciešams un sniegt informāciju, kur var griezties pēc palīdzības – priecājāmies, ka pasākumu apmeklēja arī cilvēki, kuru ikdiena ir cieši saistīta ar diabētu. Sniedzām vērtīgus padomus un aicinājām iestāties biedrībā, it īpaši vērtīgi bija uzzināt par receptēm un iespējām aizstāt ikdienas produktus ar līdzvērtīgiem ar zemu ogļhidrātu saturu.

Ikviens pasākuma apmeklētājs uzskata, ka šāda veida informatīvus pasākumus būtu noteikti jāorganizē vairāk. Biedrībā apkopojot visus rezultātus, cer, ka būs finansējums, lai turpinātu savu informatīvu kampaņu arī citās Latvijas pilsētās.
Ja pēc pasākuma Jums ir radušies kādi jautājumi vai vēlaties atbalstīt, sazinieties ar Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrību!

Liels paldies visiem, kas atnāca un atbalstīja.

Projekta vadītāja un pasākuma organizētāja L.Jaunzema

LBJDB valdes priekšsēdētāja Ināra Pužule