EASD 54. konference Berlīnē

          No 1. līdz 5. oktobrim 2018. gadā Latvijas Diabēta Federācijas un Latvijas Bērnu un jauniešu diabēta biedrības pārstāvji piedalījās EASD (European Association for the Study of Diabetes) 54. konferencē Berlīnē. Capture_4_54.konfEuropean Association for the Study of Diabetes ir dibināta un aktīvi darbojas kopš 1965. gada. Asociācijas mērķis ir atbalstīt un veicināt zinātnisku darbību diabēta izpētes jomā. Minētā konference ir nozīmīgākais starptautiskais pasākums, kurš vienkopus pulcēja ~ 16000 dalībniekus no 132 valstīm.

 

Šogad, kā jau ierasts, konferencē piedalījās dažādu veselības nozaru speciālisti, biedrību un diabēta industrijas pārstāvji no visas pasaules, lai noklausītos pasaules vadošo profesionāļu lekcijas, apmeklētu izstāžu stendus, veidotu kontaktus un sadarbības iespējas ar citu valstu diabēta biedrībām.

          EASD konference sniedz iespēju iepazīties ar diabēta produkcijas ražotāju jaunākajām medicīnas ierīcēm, kuras būtiski atvieglo diabēta pacientu ikdienu. Šī gada atklājums un viena no pēdējā laika inovācijām ir Freestyle Libre 2 jaunās paaudzes glikozes sensors, kurš ne tikai bez asins piliena nosaka glikozes līmeni, bet arī ar skaņas signālu ziņo par hipo- vai hiperglikēmijas iestāšanos. Balstoties uz sensora sniegto informāciju, lietotājs var veikt atbilstošus pasākumus, lai efektīvi normalizētu glikēmijas līmeni.

Capture_1_54.konf

FreeStyle Libre 2 sistēma sniedz pacientiem lielāku brīvību diabēta pārvaldīšanā. Īpaši tas ir svarīgi pacientiem, kuri nejūt hipoglikēmijas epizodes,
sevišķi miega laikā.
Ar diabētu slimo bērnu vecākiem FreeStyle Libre 2 skaņas signālu sistēma spēj nodrošināt mieru un drošības sajūtu par savu bērnu.

         

          Abbott kompānija prezentēja arī veikto pētījumu par FreeStyle Libre sistēmas pozitīvo ietekmi uz glikozētā hemoglobīna (HbA1C) samazināšanos. Šī rādītāja uzlabošanos novēroja gan 1., gan 2. tipa diabēta pacientiem visās vecuma grupās. Protams, lielāks samazinājums novērots tiem pacientiem, kuriem sākotnēji HbA1C ir augstāks. Pētījumā piedalījās 1338 dalībnieki, kuru vidējais HbA1C samazinājums ir 0,56%.

Lai gan FreeStyle Libre 2 sistēma šobrīd ir pieejama tikai Vācijā, LBJDB turpina strādāt un cīnīties par to, lai šāda ierīce būtu pieejama arī Latvijā un tā tiktu finansēta no valsts budžeta.

Tāpat konferences apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar Roche Diabetes Care piedāvāto ķirurģiski implantējamo Eversense sensoru, kura darbības laiks ir 180 dienas un kurā ir integrēts vibrācijas trauksmes signāls. Sensors tiek implantēts augšdelma zemādā ar nelielas incīzijas palīdzību. Tas darbojas ar noņemamu un uzlādējamu raidītāju un ērtu viedtālruņa lietojumprogrammu, kas ļauj diabēta pacientiem justies droši jebkurā dzīves situācijā.

Capture_2_54.konf

Gan FreeStyle Libre 2 sistēma, gan Roche un arī citu ražotāju piedāvātie sensori ir diabēta aprūpes nākotne. Ļoti pozitīvi vērtējams Roche pārstāvju oficiāli paustais viedoklis, ka tuvāko 5 gadu laikā visiem 1. tipa cukura diabēta pacientiem būtu jāpāriet uz sensoru izmantošanu glikozes monitorēšanā.

Kopumā EASD konference Latvijas Bērnu un jauniešu diabēta biedrībai ir lieliska iespēja iegūt un vēlāk dalīties ar vērtīgajām zināšanām par aktuālajiem jautājumiem un inovācijām diabēta aprūpes un pētniecības jomā. Nākamā 55. EASD zinātniskā konference notiks 2019. gadā Barselonā. Šis ikgadējais pasākums sola piedāvāt aizraujošu ieskatu jaunākajos pētījumos visos diabetoloģijas aspektos.

Capture_3_54.konf

Kristīne Kauliņa