Izzinām jaunāko diabēta izpētē un aprūpē

IMG_32512017.gada 11.-15.septembrī Latvijas Diabēta Federācijas pārstāvji- federācijas prezidente Indra Štelmane, Liepājas diabēta biedrības vadītāja Aģija Kudrēviča un Bērnu un Jauniešu diabēta biedrības pārstāve Kristīne Kauliņa piedalījās EASD (European Association for the Study of Diabetes) konferencē Lisabonā. European Association for the Study of Diabetes ir dibināta un aktīvi darbojas kopš 1965.gada. Asociācijas mērķis ir atbalstīt un veicināt zinātnisku darbību diabēta izpētes jomā. Minētā konference ir nozīmīgākais starptautiskais pasākums diabēta pētniecības un aprūpes jomā.
EASD šī gada norises vieta ir Lisabona, kas ir ļoti īpaša vieta, jo tā ir pasaulē pirmās diabēta asociācijas – Portugāļu Diabēta Asociācijas – dzimšanas vieta. To nodibināja Ernesto Roma 1926.gadā un šodien šī organizācija kalpo kā diabēta aprūpes starptautisks paraugmodelis.

Svarīgi piebilst, ka katru gadu EASD kongress vienkopus pulcē ~18000 dažādu veselības nozaru speciālistus, biedrības un diabēta industrijas ražotājus no vairāk nekā 100 valstīm. Tā ir lieliska iespēja iepazīties ar Eiropas reģiona diabēta pacientu organizāciju aktivitātēm, iegūt jaunu pieredzi un kontaktus. Ir ārkārtīgi svarīgi un iedvesmojoši uzzināt, kā citās valstīs notiek diabēta pacientu aprūpe, izglītošana par veselīgu dzīvesveidu, kā tiek īstenota biedrību sadarbība ar valsts institūcijām, kā tiek ieviesti veselības veicināšanas finansēšanas modeļi.

Latvijas Diabēta Federācija līdzās citām pasaules valstu diabēta biedrībām veiksmīgi prezentēja diabēta aprūpes attīstības projektus Latvijā, kā arī iepazīstināja konferences apmeklētājus ar savu pieredzi un jaunumiem. Federācijas darbību atzinīgi novērtēja EASD prezidente J.R.Zierath (Juleen R. Zierath) kopā ar EASD izpilddirektori M.Grīseli (Dr. med. Monika Grüsser), kura ir arī nupat izdotās grāmatas “Cukura diabēta ārstēšanas rokasgrāmata” līdzautore. Grāmata ir ieguvusi lielu popularitāti Vācijā un tā ir noderīga ikvienam 2.tipa cukura diabēta pacientam, kurš nelieto insulīna injekcijas, lai iegūtu zināšanas un praktiskus padomus, kā veiksmīgi sadzīvot ar diabētu.

Kongresa laikā federācijas pārstāvji iepazinās ar diabēta industrijas ražotāju piedāvātājām jaunākajām tehnoloģijām, medikamentiem, pacientu apmācības materiāliem, kā arī apmeklēja dažādas lekcijas, kurās iegūtas vērtīgas zināšanas par jaunākajiem pētījumiem, terapijas iespējām un aktuālajiem jautājumiem diabēta aprūpes jomā.

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Kauliņa, Latvijas Bērnu un jauniešu diabēta biedrība