Diabēta skola – KOPĀ!

IMG_20170731_112007Pagājušo nedēļu noslēdzās vēl viena Latvijas Bērnu un jauniešu diabēta biedrības organizēta vasaras nometne “Diabēta skola – KOPĀ!”, kas pulcēja jauniešus no 12-16 gadiem. Arī šogad tā notika jauniešu iecienītajā nometņu vietā Jelgavā – Lediņos.

Nometnes mērķis ir uzlabot ar diabētu slimo pusaudžu psihoemocionālo stāvokli, palīdzēt viņiem saprast sevi un atbrīvoties no vainas apziņas un bezspēcības, kas pārņem pusaudžus slimošanas laikā. Mērķa sasniegšanu īpaši grūtu padara fakts, ka šobrīd diabēts nav ārstējama slimība, tā ir hroniska organisma autoimūnās sistēmas saslimšana, kuru var iemācīties kontrolēt, bet ne izārstēt.

Pieņēmums, ka 1.tipa diabēts ir dzīves veids ir aplams un katru reizi dzirdot duras sirdī kā adata. Ne jau dzīvesveida dēļ bērns / jaunietis saslima. Un 1.tipa diabēta diktētie noteikumi nav nemaz tik viegli ievērojami un padarāmi par dzīvesveidu.

Realitāte ir skarba, pēc saslimšanas ar 1. tipa diabētu, bērnam ir jāapgūst vesela virkne zināšanu un ik dienu jāatbild uz neskaitāmiem jautājumiem:

Cik daudz ogļhidrātu ir katrā porcijā, ko tu apēd?

Cik daudz insulīna injicēt uz apēsto?

Cik daudz un kādus ogļhidrātus jāpaņem līdzi ēdamā uz treniņu, lai nezaudētu samaņu zema cukura dēļ?

Ko darīt, ja saslimsti?

Un vēl daudzi citi ikdienas jautājumi, cukura mērījumi un injekcijas…

Tāpēc nometne ik gadu dod iespēju jauniešiem būt kopā, mācīties vienam no otra, izprast diabētu un uzdot visus neskaidros jautājumus diabēta aprūpes māsai.

Šogad nometnē:

  • Papildinātas zināšanas par diabētu. Uzlabota veselība, laba atpūta.
  • Uzlabota diabēta kompensācija. Labi kompensēts diabēts ir samazināts komplikāciju risks – veseli pusaudži/ jaunieši.
  • Gūtas pozitīvas emocijas un jauni draugi, cerot uz tikšanos nākošajā gadā.
  • Satiktas audzinātājas, ar kuriem izveidojies ļoti labas, draudzīgas attiecības.
  • Jauniešu vecāki saņēma „atelpas brīdi” 8 dienas, lai pēc nometnes turpinātu ar jauniem spēkiem aprūpēt savus bērnus. Daudzi ir sapratuši, ka diabēts tomēr nav pasaules gals. Ar to var labi sadzīvot, bet tas prasa darbu un atbildību par savu veselību.

SAKĀM PALDIES VISIEM, KURI ZIEDOJA, LAI JAUNIEŠIEM AR DIABĒTU BŪTU IESPĒJA PAVADĪT LAIKU KOPĀ.