Ceļojot ar diabētu

camera-514992_1920Amerikāņu rakstnieks Pauls Terouks (Paul Theroux) ir teicis, ka «tūristi nezina, kur viņi ir bijuši, ceļotāji nezina, kur viņi dodas». Izklausās savādi? Varbūt. Bet šī amerikāņu rakstnieka vārdos ir liela patiesība: ceļojot ne vienmēr zinām, kas mūs sagaida. Un tas ir jauki. Taču, ja cilvēkam ir pavadonis, ko sauc par cukura diabētu, ir dažas nianses, kam jāpievērš uzmanība. Nav svarīgi, vai viņš sevi pie tūristiem vai ceļotājiem pieskaita.

Ja ceļojat ar lidmašīnu
Informējiet savu ārstu par plānoto ceļojumu un palūdziet medicīnas izraksta formu, kurā norādīta jūsu diagnoze un nepieciešamie medikamenti. Pastāv iespēja, ka jums to nevajadzēs, bet, ja muitas kontrole uzskatīs, ka tāds dokuments ir vajadzīgs, būsiet vienkārši laimīgi, ka jums tāds ir. Tāpat tas var noderēt kāda negadījuma situācijā, ja neesat pie pilnas apziņas.
Ja ceļojat viens un lidojums ir ilgs, informējiet stjuarti un blakussēdētāju, ka jums ir diabēts.
Padomājiet par laika zonu maiņām, jo tas var ietekmēt jūsu organisma nepieciešamību pēc insulīna; pirms ceļojuma pārrunājiet to ar savu ārstu.
Padomājiet, ko ēdīsiet lidojumā. Pastāv iespēja pasūtīt ko nedaudz veselīgāku par standarta piedāvājumu, bet tas ir jādara laikus. Ja ceļojat ar tūrisma kompāniju, informējiet par savām diētas nepieciešamībām, par to nav jākautrējas!
Nevajadzētu lietot alkoholu lidojuma laikā! Paņemiet lidmašīnas rokas bagāžā kādus augļus, uzkodas, glikozes tabletes un apsēžoties novietojiet tā, lai varat ērti paņemt pēc vajadzības.
Ja plānojat insulīna injekciju lidojuma laikā, glikozes mērīšanu, biežāku skraidīšanu uz tualeti – reģistrējoties lidojumam, prasiet vietu malā, lai ērti varētu piecelties un pārvietoties.
Tās ir jūsu tiesības šo vietu prasīt! Ja lidojat ar Ryanair vai kādu citu lidsabiedrību, kur sēdvietas nav numurētas, ierodieties laikus uz lidmašīnu un informējiet stjuarti, ka jums vajadzīga malas vieta veselības apsvērumu dēļ. Un paskaidrojiet konkrēti par diabētu, nesakiet, «ka esat slims», dažās valstīs tas var nozīmēt uzkavēšanos karantīnā.
Runājiet tieši, īsi, konkrēti.
Insulīnu, medikamentus, teststrēmeles, glikometru – visu, kas jums ikdienā nepieciešams, labāk likt rokas bagāžā. Bagāžas nodalījums nav sevišķi «veselīgs» insulīna pārvadāšanai, un reizēm nododamā bagāža mēdz aizbraukt pilnīgi citā virzienā nekā tās īpašnieks.
Insulīna sūkni (pumpi) būtu prātīgi atvienot pacelšanās un nosēšanās laikā atmosfēras spiediena izmaiņu dēļ. Pirms sūkni atkal pievienojat, pārbaudiet, vai gaisa burbuļi nav parādījusies augstuma pārmaiņu dēļ un koriģējiet to, ja nepieciešams.
Precīzākai informācijai varat izmantot vietni diabetes.org/airtravel
Atrodoties ārzemēs
Mācieties valodas! Neviens neprasa, lai jūs lasītu dzeju vietējā valodā, bet iemācieties frāzes: «Man ir diabēts! Kur ir slimnīca? Kur ir aptieka.» Netaupiet naudu uz ceļojuma apdrošināšanas rēķina!
Atcerieties, ka ceļojumam jūs nekad nevarat būt par daudz sagatavojies! Interesējieties, kādas vakcīnas konkrētajā valstī ir nepieciešamas, un dariet to laikus. Skatīt vietni http://www.vakcinacijascentrs.lv/celotaju-konsultacijas
Rūpējieties, lai vienmēr ir līdzi dzeramais ūdens, izvairieties no nevārīta ūdens lietošanas eksotiskās valstīs un dzērienos izvairieties likt ledu, jo nezināt, kāds ūdens tur ir sasaldēts. Caureja uz cukura diabēta fona varētu krietni pabojāt ceļojuma gaitu.
Ceļojuma caurejas praktiski pielietojama profilakse ir «šļuka» stiprā alkohola dienā, kokakola, ko citkārt pacientiem neieteiktu, banāni, rīsi un, protams, roku mazgāšana. Kā arī bez LIELAS vajadzības nelietot kuņģa skābi samazinošus līdzekļus (ranitidīnu un visa veida prazolus (omeprazolu, pantaprazolu), jo, samazinot kuņģa skābumu, iespēja dabūt kādu vietējo caurejas bacili pieaug kosmiskā ātrumā. Nēsājiet līdzi mitrās salvetes un kādu roku dezinfekcijas līdzekli, jo varbūt rokas nebūs, kur nomazgāt. Nēsājiet līdzi kādas uzkodas un glikozes tabletes. Necentieties aptaustīt vietējos dzīvniekus, izturieties mierīgi, nevicinieties ar rokām un nespiedziet, ja dzīvnieks vēlas kontaktēt pats…

Noderīgi padomi:
1) Ja ceļojat individuāli, ar ģimeni un draugiem – uzziniet, kur būs pieejama
Latvijas pārstāvniecība apceļojamajās valstīs; ja tādas nav, kur ir kāda Eiropas Savienības pārstāvniecība.
2) Pirms rezervējat viesnīcu, painteresējieties, kur tuvumā ir aptieka un kāda medicīnas iestāde.
3) Painteresējieties pirms ceļojuma par vietējiem ēdieniem un padomājiet, kuri no tiem jums varētu derēt.
4) Jūs noteikti daudz staigāsiet, tāpēc izvēlieties ērtus apavus, labāk jau mazliet ienēsātus. Ja paredzama gara staigāšana, nevajadzētu vilkt sandales ar siksniņām starp pirkstiem un izvairīties arī no sandalēm ar vaļēju purngalu, tas ilgstošākos pārgājienos var izrādīties traumatizējoši – tiek atsisti nagi, uzplēsti pirksti un ar starppirkstu siksniņām izrīvēti defekti. Zeķes jāvelk īsas, bez stulma, lai gumijas nenospiež kājas, noteikti kokvilnas
vai mīkstas vilnas (ņemot vērā klimatiskos apstākļus).
5) Padomājiet arī par pretinsektu līdzekļiem.
6) Atcerieties, ka siltos klimatiskajos apstākļos insulīnam ir nepieciešama aukstumsoma, un arī glikometram «nepatīk» sauļoties.
7) Ja plānota atpūta peldoties un nirstot, insulīna pumpi būtu prātīgi uz laiku aizstāt ar insulīna injekcijām.
8) Staigājot pa pludmali, uzmanieties no gliemežvāku atlūzām, koraļļiem, akmeņiem – nestaigājiet basām kājām, jo neiropātijas dēļ varat nejust ievainojumu. It īpaši uzmanieties peldoties no jūras ežiem, tāpēc būtu labi vilkt speciālās peldēšanas čībiņas vai pleznas, ja esat nopietnāks peldētājs! Ja jūras eža adatas ir tomēr iedūrušās – tās ir jādabū ārā jo ātrāk, jo labāk, jo iedūrušās tās draud ar infekciju. Dodieties tādā gadījumā pie vietējiem mediķiem.
Ceļojiet pārdomāti un droši! Seneka teicis, ka ceļošana paver prātam jaunas iespējas. Mēs tagad laikam to definētu kā prāta restartēšanu.

Lai izdodas!