• Medicīniskie padomi, ja apdraudēta veselība!
  Medicīniskie padomi, ja apdraudēta veselība!

  27801111 bērnu diabēta konsult. telefons

  67064406 BKUS 4. nodaļa

  113

 • Medicīniskie padomi, ja apdraudēta veselība!
  Medicīniskie padomi, ja apdraudēta veselība!

  27801111 bērnu diabēta konsult. telefons

  67064406 BKUS 4. nodaļa

  113

 • Medicīniskie padomi, ja apdraudēta veselība!
  Medicīniskie padomi, ja apdraudēta veselība!

  27801111 bērnu diabēta konsult. telefons

  67064406 BKUS 4. nodaļa

  113

 • Medicīniskie padomi, ja apdraudēta veselība!
  Medicīniskie padomi, ja apdraudēta veselība!

  27801111 bērnu diabēta konsult. telefons

  67064406 BKUS 4. nodaļa

  113

Diabēts netraucē gūt Oskara balvu

Skanētu visai pārspīlēti, ja teiktu, ka brīžos, kad nevaru sadzīvot ar cukura diabētu, mani iedvesmo Holivudas kinozvaigzne Halle Berija. Protams, manī ierunājās latviešu pelēkās peles sindroms – ko tad nu es salīdzinu sevi ar sievieti, kura zināma kā viena no Džeimsa Bonda meitenēm. Oskara balvas ieguvēja, kas tiek ierindota 100 seksīgāko pasaules sieviešu vidū, tumšādainā skaistule, kura iekļauta vislabāk apmaksāto aktieru sarakstā un kuras gaitas izseko un dāsni apraksta dzeltenā prese, jo sevišķi pēdējā laikā, kad 41 gada vecumā Halle Berija laidusi pasaulē bērniņu. Nu, protams, tāda personība ar diabētu slimo pavisam citādi nekā mūsmāju parastā ierindas cukurniece.

 

Uzrakstīju šo teikumu, un pašai nācās par savu bērnišķīgo spriedumu pasmaidīt – tu vari būt multimiljardieris vai cukurnieks parastais, tomēr insulīns jāinjicē vai zāles jālieto un diēta jāievēro abiem, cukura līmenis asinīs jākontrolē visiem, kas slimo ar diabētu, un ar fiziskiem vingrinājumiem arī var nodarboties ikviens. Tāpēc ielūkosimies kinoaktrises Halles Berijas stāstā par to, kā viņa sadzīvo ar savu diabētu.

Halle Berija, īstajā vārdā Halle Marija Berija, dzimusi 1966. gada 14. augustā ASV, Bedfordā, Ohaio štatā. Bijusi modele un skaistumkaraliene. Savu karjeru Halle sāka, filmējoties izklaidējošos komēdiju seriālos astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito gadu sākumā. Pirmā afroamerikāņu aktrise, kas 2002. gadā saņēma Oskaru balvu kā labākā aktrise par lomu filmā Monstru balle, viņa ir arī Emmy balvas (par gada izcilākajiem sasniegumiem televīzijā) un Golden Globe jeb Zelta Globusa (balva par sasniegumiem kino un TV, ko piešķir Holivudas Ārzemju preses asociācija) ieguvēja. Pēdējā laikā preses uz­manību Halle Berija un viņas draugs modelis Gabriels Oubrijs izpelnījušies ar meitiņas Nalas Arielas Oubrijas piedzimšanu 2008. gada 16. martā. Ar cukura diabētu aktrise saslima 1989. gadā, kad filmējās TV komēdijseriālā Living Dolls (Dzīvās lelles).

"Diabēts mani pārsteidza pilnīgi nesagatavotu. Uzņemšanas laukumā es pēkšņi zaudēju samaņu, nokritu un tikai pēc septiņām dienām atmodos slimnīcā. Tad man pateica par diabētu. Līdz tam es par tādu slimību neko nezināju, un pirmā doma bija – tā, tagad es nomiršu. Neviens no manas ģimenes nav slimojis ar diabētu. Skolas laikā biju nedaudz apaļīga, bet visādi citādi – veselīgs bērns," atminas Halle. Aktrise ar šausmām atceras pirmos iespaidus par iepazīšanos ar savu slimību: "Ārsti man teica, ka es varētu zaudēt redzi vai arī kājas. Tāpat mediķi izskaidroja, ka pārlieku liels cukura līmenis asinīs var negatīvi iespaidot nieru darbību un ka ir arī piecas reizes lielāks risks sasirgt ar sirds slimībām. Turklāt 80% cilvēku ar cukura diabētu var nomirt sirds un asins­vadu slimību komplikāciju dēļ." Lai arī tas izklausījās skarbi, viņa saprata, ka tādā veidā ārsti lika apzināties, ka ar diabētu jāsadzīvo. Ievērojot noteiktu režīmu, šī sadzīvošana ir itin veiksmīga. Jaunā aktrise ātri tikusi pāri pirmajām bailēm, uzcītīgi apguvusi zināšanas par diabētu un sākusi sekmīgu diabēta kontroli, līdztekus turpinot aktrises karjeru.

"Es iegāju slimnīcā ar pēdējo elpas vilcienu, bet iznācu no tās, jūtoties simtiem reižu labāk. Es zināju, ka pienācis laiks vairāk rūpēties par savu ķermeni, un tagad esmu daudz veselīgāks cilvēks nekā pirms saslimšanas ar cukura diabētu."

Halle nomainīja savu ēdienkarti, iekļaujot tajā ēdienus, kas satur maz tauku un cukura, izslēdzot no uztura jebkādus saldos ēdienus, pusfabrikātus un ātrās uzkodas.

"Sāku kaudzēm ēst svaigus dārzeņus, vistas gaļu, svaigu zivi un makaronus. Es vairs neēdu sarkano gaļu un samazināju augļu daudzumu uzturā, jo arī tie satur daudz cukura. Tagad viens no maniem iecienītākajiem ēdieniem ir kaut kas vienkāršs, bet gards, kā, piemēram, grilēts tuncis vai kartupeļu biezenis ar ķiplokiem." Halle gan teic, ka viņai vairāk kārojas sālītu nekā saldas lietas, tomēr reizēs, kad viņa vēlas ko saldu, labākais veids ir saldināt ēdienu ar medu, melasi vai mazkaloriju saldinātājiem.

Taču mainīt vajadzēja ne tikai ēšanas paradumus, bet arī dzīvesveidu.

"Man jāpievērš uzmanība it visam, kas var ietekmēt cukura līmeni, ieskaitot diētu, vingrojumus un stresu," aktrise saka. Viņa nodarbojas ar jogu, brauc ar skrituļslidām un četras reizes nedēļā vingro, ievērojot īpaši sastādītu treniņu programmu. Taču galvenais process Halles ikdienā ir regulāra cukura līmeņa kontrole asinīs un insulīna devu piemērošana: "Savu cukura līmeni pārbaudu vismaz pāris reižu dienā. Tad, ņemot vērā cukura rādītājus, ievadu vajadzīgo insulīna devu." Pagājušā gada rudenī Holivudas aktrise, runājot par savu slimību, publiski paziņoja, ka diabēta ārstēšanai vairs neievada insulīnu, tātad uzskata sevi par 2. tipa diabēta pacienti. Šis aktrises paziņojums izraisīja plašu rezonansi Amerikas diabēta pacientu un endokrinologu vidū. http://www.diabetesselfmanagement.com/ var lasīt, šķiet, visatbilstošāko skaidrojum: "Iespējams, patiesībā Halle Berija sirgst ar MODY tipa diabētu (2. tipa diabēta veids gados jauniem cilvēkiem)." Holivudas zvaigzne ir sākusi kampaņu, lai apgaismotu citus par diabētu un sekām, ja tas netiek pienācīgi ārstēts. Viņa ir firmas Novo Nordisk "runas sieva". Halle Berija regulāri uzstājas publiski un stāsta, kā sadzīvo ar cukura diabētu. Aktrise aktīvi atbalsta Jauniešu diabēta asociāciju Amerikā.

Ko varam mācīties no Halles Berijas dzīves? Viņas diabēts ir labi kontrolēts, viņa ir vesela, ir realizējusi savus mērķus un var iedvesmot citus. "Diabēts man ar laiku kļuva par dāvanu. Tas man ir devis spēku un izturību – man bija jāieskatās acīs realitātei, par spīti tam, cik tas bija neērti un sāpīgi," saka Halle Berija.

 

Avots: Žurnāls "Saule" #34/2008. Autore: Zane Lāce